Auto złom i złomowanie pojazdu, czyli co zrobić z „nieruchomością na kołach” - czyli z wrakiem lub jeszcze inaczej, pojazdem znacznie uszkodzonym, skorodowanym, nienadającym się już do dalszej eksploatacji itp.?
Zasadniczo są dwa rozwiązania, pierwsze sprzedać samochód dopóki posiada jakąkolwiek realną wartość na rynku wtórnym, pamiętając przy tym o prawidłowym sporządzeniu umowy kupna sprzedaży oraz zgłoszeniu faktu zbycia pojazdu w wydziale komunikacji oraz u ubezpieczyciela. Zabezpieczymy się tym samym przed nieuczciwymi nabywcami, którzy nie dokonują przerejestrowania pojazdu, a jedynie jego nielegalnego demontażu, porzucając bezwartościowy już wrak, a nam pozostawiając obowiązek dalszego płacenia ubezpieczenia.
Drugim rozwiązaniem jest złomowanie samochodu. W tym przypadku dla większości z nas kojarzy się to jedynie z zupełnym wycofaniem pojazdu z użytkowania - tzw. kasacja auta. Jest to jednak złożony proces związany z pozyskaniem i rozebraniem samochodu w celu prawidłowego zutylizowania elementów zagrażających środowisku oraz odzyskaniu części, które nadają się jeszcze do dalszej eksploatacji, odsprzedaży. Pamiętajmy, że jedynie za pośrednictwem licencjonowanych Stacji Demontażu Pojazdów i Punktów Zbierania Samochodów możemy w sposób legalny dokonać zezłomowania i zarazem wyrejestrowania pojazdu.
Zgłaszając się tam należy zabrać ze sobą, oprócz owego samochodu, dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu - o ile taka była wydana. Po spełnieniu formalności na miejscu otrzymujemy zaświadczenie o utylizacji, demontażu pojazdu.
Następnie z nim, dokumentami oraz tablicami rejestracyjnymi w ciągu 30 dni należy zgłosić się we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji i wyrejestrować samochód.
Pojazdów przekazanych do stacji demontażu nie można już ponownie zarejestrować. Jakie efekty finansowe niesie dla nas fakt spełnienia „ostatniej woli” naszego samochodu?
Za kompletny samochód oddany do złomowania właściciel zwykle otrzymuje kilkaset złotych. Jeśli jednak waga oddawanego pojazdu jest mniejsza niż 90 proc. masy własnej określonej w dowodzie rejestracyjnym, wtedy zgodnie z przepisami za każdy brakujący kilogram punkt złomowania może, ale nie musi, potrącić z sumy ogółem określoną wyliczoną kwotę.
Tak więc złomowanie auta nic nas nie kosztuje, choć oczywiście kwota uzyskana za pojazd nie jest oszałamiająca. Pozostanie nam jeszcze poczucie dobrze spełnionego obowiązku.