Samochód osobowy
Słowo „samochód” pojawiło się w języku polskim jeszcze w okresie funkcjonowania II Rzeczypospolitej. Wówczas to, w drodze konkursu, wybrano nowe określenie (od słów „sam” i „chód”) opisujące „automobil” czyli samochód osobowy.
Według kodeksu drogowego, samochód osobowy to pojazd mechaniczny o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, którego konstrukcja techniczna jest przeznaczona do transportowania maksymalnie 9 osób (wraz kierowcą) oraz do przewożenia bagażu pasażerów.
Współczesny rynek motoryzacyjny oferuje duży wybór aut osobowych: typowo miejskie, sportowe, luksusowe, na samochodach kempingowych kończąc.
Przy zakupie jedni kierują się marką i wybierają znanych producentów samochodów osobowych np. marki Volkswagen, Audi, Opel, Renault, Ford, BMW, Skoda, Mercedes, Honda, Toyota, Citroen, Peugeot, Seat, Fiat oraz Kia.
Inni patrzą na klasę samochodu i jego parametry techniczne – głównie zwracają uwagę na nadwozie oraz konstrukcję samonośną lub ramową.
Jeszcze inni kierują się ceną. Na to ostatnie kryterium często mają wpływ pozostałe. Liczy się i marka i klasa, a także stan – głównie to, czy samochody pochodzą prosto z salonów czy są to samochody osobowe powypadkowe, a może tzw. auto wraki czy pojazdy przeznaczone do złomowania.