Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Podatek od kupna samochodu używanego

Jako osoba fizyczna mamy do dyspozycji dwa najpopularniejsze warianty nabycia samochodu używanego.

Można to uczynić np. kupując go również od osoby fizycznej, innym dość popularnym sposobem jest z kolei skorzystanie z usług wszechobecnych komisów i salonów samochodowych.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Zakup samochodu na giełdzie lub z ogłoszenia od osób, które nie mogą wystawić faktury, niemal zawsze powoduje konieczność zapłaty PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych - podatek od zakupu samochodu) w wysokości 2 proc. wartości rynkowej auta.

Należy zaznaczyć, że jedynymi zwolnionymi z owego podatku są osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własne potrzeby. Muszą one jednakże zaliczać się do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – bez znaczenia pozostaje rodzaj schorzenia; co do niepełnosprawności w lekkim stopniu – ma ona mieć związek z chorobami narządów ruchu. Pozostali nabywcy mają obowiązek, bez wezwania z urzędu skarbowego, złożyć deklarację podatkową oraz obliczyć i wpłacić podatek w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży.

Kiedy nie zapłacę podatku za kupno samochodu?

Podatku nie płaci się wtedy, gdy auto nabywane jest w salonie lub komisie, transakcja taka jest już opodatkowana. Podobna sytuacja, czyli brak podatku PCC, wystąpi w przypadku kupna auta poleasingowego od firmy czy banku, nabywca otrzymuje fakturę VAT i jest zwolniony z obowiązku zapłaty podatku.

Kupno auta z komisu a podatek

Gdy w umowie sprzedaży auta widnieją dane komisu jako strony sprzedającej, nie płacimy PCC, ale może pojawić się podatek akcyzowy. Znaczenie ma bowiem w tym przypadku fakt, czy auto było już zarejestrowane w Polsce, czy dopiero kupujący dokona pierwszej rejestracji w kraju. Prowadzący komis samochodowy najczęściej nie rejestrują używanych aut sprowadzanych z zagranicy i obowiązek zapłaty akcyzy pozostawiają nabywcy, który będzie rejestrował auto. W takim przypadku kupujący musi złożyć w Izbie Celnej tzw. deklarację uproszczoną (AKC-U) i opłacić podatek akcyzowy.


Stawka akcyzy na samochody osobowe uzależniona jest od pojemności silnika i wynosi:

• 3,1% dla pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm3,

• 18,6% - dla silników o wyższej pojemności.


Jeśli komis tylko pośredniczy, a w umowie jako sprzedawca widnieje osoba prywatna (poprzedni właściciel auta), wówczas należy opłacić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych, na zasadach ogólnych.Jest jeszcze jedna sytuacja braku konieczności podatkowych - gdy wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł.


Kolejnymi formalnościami związanymi z opłatami są sprawy związane z przerejestrowaniem samochodu i ewentualnym badaniem technicznym i już w zasadzie możemy się cieszyć „nowym” starym samochodem.

reklama