Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Złomować czy rozmontować?

Gdy Twój leciwy samochód musi przejść już na emeryturę, jednak nie za bardzo wiesz, co z nim zrobić, masz do wyboru dwie opcje – zezłomowanie lub sprzedaż na części. Musisz jednak pamiętać, że samodzielny demontaż samochodu, nawet własnego, jest obecnie w naszym kraju zabroniony.

(Nie)Zgodnie z prawem

W naszym kraju obowiązuje obecnie Ustawa o Recyklingu Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji, która nakazuje przekazywanie samochodów tylko do certyfikowanych punktów zajmujących się tego rodzajem działalności. Gdzie sprzedać samochód na części? Najlepiej w licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów (SDP). Według ustawy, nie dostosowanie się do tej procedury wiąże się z karami finansowymi (od 10 tys. złotych do nawet 300 tys. złotych) oraz konsekwencjami prawnymi.


Wielu uważa, że sprzedaż samochodu na złom w całości po prostu się nie opłaca. Bardziej dochodowym interesem jest rozebranie go na części. Sam silnik czy sprawna skrzynia biegów może kosztować 1000 - 1500 zł. Jednak w takim przypadku trzeba pamiętać o wszelkich formalnościach prawnych. Mimo że przepisy prawne nakazują kasację samochodów wyłącznie w wyspecjalizowanych do tego stacjach, blisko 70 proc. przypadków przeprowadzana jest na własna rękę.

Jak można sprzedać samochód na części legalnie?

SDP to najlepszy sposób na pozbycie się starego auta. Stacje demontażowe, niezależnie od stopnia uszkodzenia samochodu, wypłaca oddającemu gotówkę. Wielkość kwoty zależy przede wszystkim od masy własnej pojazdu, czyli musi ważyć co najmniej 90 proc. wartości widniejącej w dowodzie rejestracyjnym. Samochód trafiając do stacji demontażowej, zostanie następnie rozebrany na części. Sprawne podzespoły zostaną sprzedane jako części zamienne, natomiast elementy nie nadające się już do użytku zostaną poddane recyklingowi lub utylizacji.


Co do samych Stacji Demontażu Pojazdów to każda taka placówka musi posiadać pozytywną decyzję marszałka danego województwa, aby móc legalnie prowadzić swoją działalność.


W Internecie dostępny jest pełen spis legalnie działających stacji demontażowych w Polsce. Warto więc wcześniej sprawdzić konkretną placówkę, aby uniknąć w przyszłości przykrych konsekwencji. Podczas przekazywania pojazdu do SDP powinien zostać sporządzony odpowiedni dokument w trzech egzemplarzach - jeden dla właściciela pojazdu, drugi dla stacji demontażowej, trzeci zaś dla urzędu. Od momentu otrzymania dokumentu mamy 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie naszego samochodu z ewidencji.

reklama