Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Recykling samochodowy w polskich realiach

Recykling to zorganizowana działalność, której celem jest odzyskiwanie z samochodów części oraz wszelkiego rodzaju podzespołów nadających się do dalszej eksploatacji, a także produktów przeznaczonych do powtórnego przetworzenia - tak w skrócie można opisać proces recyklingu samochodowego.

Zmiany w przepisach dla sprowadzających samochody z zagranicy

Z początkiem 2016 roku zaszły istotne zmiany dotyczące obowiązujących opłat recyklingowych za każde sprowadzone z zagranicy auto. Opłata recyklingowa, która wynosiła dotychczas 500 zł, została zniesiona. Pieniądze te zasilały kasę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rocznie było to nawet kilkaset milionów złotych.

Jak pozbyć się wraku samochodu?

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 lipca 2015 roku, producenci oraz importerzy dostarczający na rynek ponad 1000 głównie nowych samochodów mają obowiązek zapewnić byt co najmniej trzem stacjom demontażu lub punktu zbierania pojazdów w każdym województwie i w różnych miejscowościach. W takich Stacjach Demontażu Pojazdów każdy może oddać swój stary samochód, otrzymując w zamian do ręki pewną sumę pieniędzy. Oddane samochody zostają rozebrane i poddane recyklingowi części samochodowych.


Wszystkie podzespoły nadające się do ponownego użytku trafiają na rynek wtórny, gdzie zostają sprzedane osobom poszukującym konkretnych części. Pozostałe są utylizowane w sposób przemysłowy z zachowaniem wszelkich norm ochrony środowiska. Stacje demontażowe stosują odpowiednie technologie oraz procedury odnośnie składowania zużytych olejów, płynów eksploatacyjnych, akumulatorów, a także elementów stalowych, szklanych, wykonanych z tworzyw sztucznych czy też gumy.Dla prowadzących Stacje Demontażu Pojazdów wprowadzone są opłaty za nieuzyskanie wymaganego limitu odzysku oraz recyklingu pojazdów, w tym recyklingu akumulatorów samochodowych czy też recyklingu opon samochodowych. Pobierane w ten sposób opłaty wędrują na konto bankowe urzędu marszałkowskiego, a następnie trafiają do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak wyrejestrować samochód?

Po oddaniu samochodu do stacji demontażowej sporządzana zostaje w trzech egzemplarzach odpowiednia dokumentacja, która trafia do właściciela samochodu, stacji demontażowej oraz właściwego urzędu. Od tego momentu osoba oddająca samochód ma 30 dni na złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu. Jeżeli nie zostanie to zrealizowane w terminie właściciel samochodu może mieć problemy z ubezpieczycielem, policją lub sądem.

reklama