Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Złomowanie samochodów ciężarowych

Zdarzają się sytuacje, kiedy dany pojazd, na skutek różnych czynników, jest w stanie, który uniemożliwia jego dalsze użytkowanie. W takim przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jego zezłomowanie. Na czym polega i jakie dokumenty są wymagane dla zezłomowania samochodów ciężarowych?

Złomowanie samochodów ciężarowych – kiedy?

Złomowanie samochodów ciężarowych zaleca się w sytuacji, gdy pojazdy te są w stanie mocno uszkodzonym, skorodowanym lub po prostu nie nadają się do dalszej bezpiecznej eksploatacji. Aby jednak wrak samochodu ciężarowego mógł zostać zezłomowany, konieczne jest postępowanie według ściśle określonych zasad.

Przede wszystkim każdy pojazd, w tym również samochody ciężarowe, może zostać legalnie zezłomowany i wyrejestrowany wyłącznie za pośrednictwem licencjonowanych Stacji Demontażu Pojazdów i Punktów Zbierania Samochodów. Ponadto niezbędne jest również pozyskanie i rozebranie samochodu w celu prawidłowego zutylizowania elementów zagrażających środowisku, a także odzyskaniu części, które nadają się jeszcze do dalszej eksploatacji i odsprzedaży.

Złomowanie samochodów ciężarowych – jakie dokumenty?

Do zezłomowania samochodu ciężarowego konieczne jest posiadanie ze sobą dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz karty pojazdu (jeśli została wydana). Następnie, na miejscu złomowania, należy dopełnić wszelkich wymogów formalnych. Wtedy też właściciel pojazdu otrzymuje zaświadczenie o utylizacji, demontażu pojazdu.

Kolejny krok to wizyta w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania w ciągu 30 dni od dnia zezłomowania pojazdu. W urzędzie tym należy wyrejestrować samochód, a także zdać dokumenty oraz tablice rejestracyjne. Należy również skontaktować się z ubezpieczycielem pojazdu, bowiem w momencie otrzymania zaświadczenia o przyjęciu pojazdu do zezłomowania, ubezpieczenie OC przestaje obowiązywać. W takim przypadku, jeśli ubezpieczenie było jeszcze ważne, ubezpieczonemu przysługuje zwrot ewentualnej nadpłaty.

Warto wiedzieć!

Warto wiedzieć, iż samochodów, które zostały przeznaczone do stacji demontażu nie można ponownie zarejestrować.

Zainteresowanych złomowaniem samochodów ciężarowych zapraszamy do odwiedzenia kategorii naszego serwisu.


reklama