Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Samochody powypadkowe z ubezpieczalni

Powypadkowe auta to mimo wszystko całkiem dobra opcja dla niektórych użytkowników. Kupimy je taniej niż niektóre starsze, używane egzemplarze, które co prawda nie brały udziału w żadnej kolizji, ale często na tle technicznym prezentują się znacznie gorzej. Jednym z miejsc, gdzie można kupić powypadkowe samochody jest ubezpieczalnia.

Z punktu widzenia finansowego auta z ubezpieczalni to całkiem ciekawa opcja, która jednak w praktyce może okazać się bardzo ryzykowna. Dlatego zanim ktokolwiek z Was zdecyduje się na taki krok, warto najpierw poznać historię samochodu i być świadomym ew. zagrożeń, które mogą wynikać z jego zakupu.

Jak auto trafia do ubezpieczalni?

Jeżeli pojazd uległ wypadkowi trafia do ubezpieczyciela, który wylicza, czy jego naprawa będzie się w ogóle opłacać. Próg wynosi 70 proc. ceny rynkowej auta. Jeżeli zostanie on przekroczony firma zapewne zaniecha naprawy i zamiast niej, wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Dla ubezpieczyciela to opłacalna praktyka, na której traci oczywiście poszkodowany.

Pozostaje jedynie pytanie, dlaczego wystawiony na licytację wrak znajduje nabywcę? To proste… Kalkulacji naprawy dokonuje w końcu ubezpieczyciel, który maksymalnie zawyża koszty napraw uszkodzonego pojazdu, byleby dojść do poziomu szkody całkowitej. Wrak z kolei może być w rzeczywistości w całkiem dobrym stanie, a nabywca zdecydowanie naprawi go taniej, niż z wyliczeń ubezpieczyciela.

Czy warto kupić samochód od ubezpieczyciela?

Po ogłoszeniu szkody całkowitej powypadkowy samochód trafia na sprzedaż. Niestety, ale w praktyce do licytacji może przystąpić jedynie przedsiębiorstwo, które trudni się w naprawie lub handlem samochodami. Dopiero wtedy, od tych firm, samochód może kupić osoba prywatna, która nie posiada takiej działalności.

Tu rodzi się pewne ryzyko. Ubezpieczyciel, gdy wystawia na licytację powypadkowy samochód, nie zataja żadnych informacji, ani nie dokonuje żadnych napraw, by ukryć większe lub mniejsze wady pojazdu. Zupełnie inaczej może być w przypadku drobnych handlarzy, którzy będą próbować w sprytny sposób oszukać potencjalnego klienta.

Jak kupować, by nie dać się oszukać?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać zakupu powypadkowego samochodu z ubezpieczalni. Trzeba jednak być ostrożnym i mieć głowę na karku. Po pierwsze, nigdy nie kupujmy na podstawie zdjęć. Po drugie, poprośmy, by sprzedawca przedstawił nam historię auta. Po trzecie, niech towarzyszy nam doświadczony mechanik, który rozpozna wszelkie próby prowizorycznych napraw.

 

reklama