Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Powypadkowy fundusz gwarancyjny

Kilka sekund nieuwagi, spojrzenie na telefon czy nawet zwykłe kichnięcie – to błahe, jednak dosyć częste przyczyny kolizji drogowych. Przyczyn jest oczywiście więcej, niestety często poważniejszych i groźniejszych w skutkach. Niezależnie od rodzaju wypadku, poszkodowanemu przysługuje katalog roszczeń, który jak się okazuje jest niezwykle szeroki.

Zacznijmy od tego, że poszkodowany kierowca ma prawo nie tylko dochodzić odszkodowania powypadkowego, lecz także zadośćuczynienia za ewentualny ból, cierpienie i traumę poniesione na skutek wypadku. Ponadto można jeszcze uzyskać zwrot kosztów leczenia, dojazdu do placówek rehabilitacyjnych, czy nawet utraconego w tym czasie dochodu.

Zgłaszamy szkodę

To jak zachowamy się po wypadku zależy oczywiście od poniesionych obrażeń. Będąc w stanie, który nie zagraża życiu, powinniśmy zaraz po wypadku ustalić pełne dane personalne sprawcy, czyli kolejno:  imię, nazwisko, numer polisy OC, PESEL, numer rejestracyjny auta i jego markę. Dobrze jest także zrobić dokładne zdjęcia, które będą przedstawiać powstałe na skutek wypadku uszkodzenia samochodu.

Uwaga: Kierowca, który na skutek wypadku został mocno poturbowany i nie jest w stanie wykonać wyżej wymienionych czynności może liczyć na pomoc policji, która dokona wszelkich ustaleń. Ponadto nie zapominajmy, że sprawca wypadku powinien spisać oświadczenie, w którym przyznaje się do winy.

Wypłacenie odszkodowania powypadkowego

Z reguły podmiot, który wypłaca odszkodowania poszkodowanemu to Towarzystwo Ubezpieczeniowe, gdzie sprawca nabył polisę OC. Jednak jeżeli kierowca, który spowodował wypadek nie posiadał ważnego ubezpieczenia lub zbiegł z miejsca wypadku, to organem zobowiązanym do wypłaty odszkodowania będzie Powypadkowy Fundusz Gwarancyjny.

Samodzielnie lub przez kancelarię

Roszczeń dochodzić możemy samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnych kancelarii, które mają duże doświadczenie w walce z ubezpieczycielami. Wybór ścieżki zależy oczywiście od poszkodowanego. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy prawnej i umiejętności, które pozwolą nam umiejętnie negocjować warunki odszkodowania powypadkowego, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów – choćby dlatego, by nie narażać się na drastyczne obniżenie kwoty odszkodowania.

reklama