Multistudio Piotr Znamirowski

[email protected]
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Powypadkowe części do samochodów, czyli dopuszczalne możliwości ponownego montażu

Alternatywą dla nowych części zamiennych do samochodów są komponenty używane, z których właściciele pojazdów chętnie korzystają w przypadku awarii czy drobnych uszkodzeń.  Zainteresowanie częściami z odzysku powodowane jest głównie ich ceną, zdecydowanie niższą w stosunku do nowych komponentów. Częstym powodem są również trudności w zdobyciu części do niektórych modeli pojazdów.

Zgodnie z literą prawa

Używane części do samochodów pozyskiwane są z pojazdów wycofanych z eksploatacji, które nie spełniają warunków, na podstawie których możliwe jest ponowne ich dopuszczenie do ruchu drogowego. Wśród nich bardzo często znajdują się samochody uszkodzone w wyniku kolizji i wypadków, których naprawa jest niemożliwa lub zbyt kosztowna. W takiej sytuacji pojazd zazwyczaj jest rozkładany na części, a jego sprawne komponenty znajdują ponowne zastosowanie w innych samochodach.

Mimo wciąż dużego zainteresowania powypadkowymi częściami zamiennymi do samochodów, pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście można je stosować zamiast nowych komponentów. Kwestię tą reguluje rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 roku w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów. Przepisy dzielą powypadkowe części do samochodów na takie, które:
- mogą być ponownie stosowane bez specjalnych ograniczeń,
- mogą być stosowane, ale po dokonaniu przeglądu i renowacji,
- bezwzględnie nie mogą być ponownie stosowane w pojazdach.

Bezpiecznie za kierownicą

Podział na trzy kategorie powypadkowych części do samochodów wprowadzono przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ponownie stosowane komponenty muszą być kompatybilne z już zamontowanymi w pojeździe, by zapewniać całkowitą jego sprawność.

Na liście powypadkowe części do samochodów osobowych i ciężarowych znalazły się: poduszki powietrzne  i pasy bezpieczeństwa, elementy układu hamulcowego (przewody, klocki, szczęki), tłumiki układu wydechowego, elementy układu kierowniczego i zawieszenia, przewody paliwowe, filtry (w tym wkłady), immobilisery, transpondery, katalizatory, kondensatory PCB, zawory recyrkulacji spalin, instalacje zasilania gazem, pióra wycieraczek, elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa, urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe, płyny eksploatacyjne.

Powypadkowe części do samochodów ciężarowych i osobowych, które mogą być ponownie montowane po dokonaniu przeglądu i renowacji to m. in.: zaciski hamulcowe, zawory, głowice, rozruszniki. Dopuszczone do montażu są elementy oblachowania, felgi, szyby, ogumienie, elementy układu oświetlenia, elementy wyposażenia wnętrza, ogumienie.

Przed montażem zawsze należy dokładnie sprawdzić jakość dopuszczonych do użytku komponentów samochodowych pochodzących z odzysku.