Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Powypadkowe części do motocykli

Używanie powypadkowych części w motocyklach to dla wielu użytkowników dwóch kółek norma, mimo że coraz częściej stanowi temat tabu. Jak rozumieć montaż używanych, powypadkowych podzespołów w sprzęcie, który mimo wszystko powinien chodzić w sposób idealny? Gdzie leży granica pomiędzy zdrowym rozsądkiem a niebezpieczeństwem? Sprawdźmy…

Motocyklista, który tnie koszty

Dlaczego motocykliści decydują się na zakup części używanych, zamiast nowych, pewniejszych i trwalszych? Przyczyna jest banalnie prosta i oczywista – niższe koszty zakupu. To mimo wszystko nadal główny czynnik zakupowy. Kilkukrotnie niższa cena kusi, ale czy montaż tańszej używki rzeczywiście się sprawdza?

Powypadkowe części, które warto kupić

Każdy zwolennik fabrycznie nowych części zarzuca tym drugim, że nie powinno się montować używanych podzespołów, bo już dawno straciły już swoje cechy. Nie zapominajmy jednak, że z czasem, poszczególne części w motocyklu także ulegają stopniowemu zużyciu, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać.

Jeżeli więc znajdziemy ofertę, gdzie powypadkowa część jest w pełni sprawna, w miarę nowa i nie posiada dużego przebiegu, to może okazać się, że zakup takiej używki będzie całkiem udany. Odradza się z kolei zakup tych części, których pełnej historii nie znamy oraz tych, które odpowiadają bezpośrednio za bezpieczeństwo podczas jazdy – tu powinniśmy zawsze montować fabrycznie nowe zamienniki.

Kiedy się to opłaca

Podstawowa kwestia, to przebieg i rocznik motocykla. Wiadomo, jeżeli ścigacz dopiero co wyjechał z salonu i na skutek wypadku trafił na złom, to części z takiego egzemplarza można uznać za niemal fabrycznie nowe. Będą oczywiście odpowiednio tańsze, co wówczas pozwoli nieco zaoszczędzić na zakupie i będzie całkiem rozsądnym rozwiązaniem.

Na koniec uwaga. Jeszcze raz przypominamy, że zakup powypadkowych części ma pewne granice. Nie zaleca się kupowania części odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo, np. elementów układu hamulcowego. Narażamy wówczas na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, lecz także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy także, że ponownego montażu tego typu części zabrania polskie prawo.