Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Jak wygląda proces złomowania samochodu?

Obecnie samochód posiada praktycznie każdy z nas. Często zdarza się, iż nawet w rodzinie na jedną osobę przypadają dwa pojazdy. Wydawać by się to mogło nieprawdopodobne, jednak w dzisiejszych czasach samochody stały się zdecydowanie tańsze, dzięki temu są tak powszechnie dostępne. Jednak czasem zdarza się, że nasz pojazd musimy już w powodu wielu wad lub też wypadku zezłomować. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

Jak wygląda złomowanie samochodu?

Bardzo wiele osób nie wie, jak wygląda złomowanie auta. Często próbujemy wczytać się szczegółowo w opis procesu dopiero w przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni oddać nasz pojazd na złom. Dla wielu ludzi jest to bardzo złożony proces i zazwyczaj nie potrafią go dokładnie zrozumieć. Jednak warto pamiętać, iż złomowanie auta wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Zatem o czym powinniśmy pamiętać, jeżeli zdecydowaliśmy się zezłomować nasz pojazd?

O czym powinniśmy pamiętać podczas złomowania samochodu?

Przede wszystkim jeżeli jesteśmy właścicielami danego pojazdu, który zostanie zezłomowany, powinniśmy mieć świadomość, iż nasz pojazd musi posiadać czytelne znaki identyfikacyjne, które znajdują się na ramie oraz nadwoziu. Kolejno istotne jest posiadanie dokumentów takich jak dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający dane naszego pojazdu w przypadku, gdy dowód jest zatrzymany przez policję. Także warto pamiętać o tym, iż gdy istnieje jakiś współwłaściciel pojazdu, powinniśmy przedstawić również jego zgodę na złomowanie.

Z tak przygotowanymi dokumentami powinniśmy udać się do stacji demontażu. To właśnie w tym miejscu nasz samochód zostanie wyceniony. Obecnie jeżeli nasz pojazd jest kompletnym wrakiem, za jego zezłomowanie otrzymamy kilkaset złotych. Warto pamiętać, iż po wizycie w takiej stacji powinniśmy otrzymać oprócz pieniędzy również odpowiednie dokumenty. W stacji Demontażu Pojazdu osoba zajmująca się złomowaniem naszego auta wydaje nam kolejno zaświadczenie o złomowaniu pojazdu, a także unieważniony dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne. Otrzymamy także unieważnioną kartę pojazdu, jeżeli taka została wydana.

Należy mieć świadomość, iż z wydanymi dokumentami powinniśmy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji, aby wyrejestrować nasz pojazd. Kolejno powinniśmy również odwiedzić naszego ubezpieczyciela. Z chwilą, gdy zaświadczenie odnośnie przyjęciu pojazdu do złomowania zostało wydane, nasze ubezpieczenie OC przestaje obowiązywać. Warto pamiętać, iż w takim przypadku gdy przykładowo ubezpieczenie było ważne jeszcze przez jakiś czas przysługuje nam zwrot ewentualnej nadpłaty. Dlatego powinniśmy również o to zadbać.

Bardzo wielu użytkowników aut często zadaje sobie pytanie jak wygląda proces złomowanie samochodu? Należy mieć świadomość, iż jeżeli posiadamy pojazd, który przeznaczony jest do złomowania, powinniśmy bardzo szczegółowo poznać ten proces. Tylko dzięki temu unikniemy wielu błędów, które mogą w późniejszym czasie okazać się dla nas bardzo nieprzyjemne w skutkach.

reklama