Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Ile procent odszkodowania z samochodów powypadkowych

Każdy sprawca wypadku, który uszkodził samochód drugiego kierowcy i którego auto także ucierpiało na skutek kolizji, powinien niezwłocznie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Im szybciej tym lepiej. Z kolei jeżeli jesteś poszkodowanym możesz skorzystać także z AC, jeżeli pojawiły się jakiekolwiek problemy z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy.

Jeżeli wybrałeś to drugie, czyli Autocasco, to powinieneś zapoznać się z dwoma dosyć istotnymi w tej kwestii pojęciami: szkoda częściowa i całkowita. Szkody orzeka się na podstawie rozmiaru zniszczeń powstałych na skutek wypadku. Kiedy mamy do czynienia z poszczególnymi szkodami?

Szkoda całkowita i częściowa

Szkoda całkowita ma miejsce, gdy samochód uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się już do naprawy lub gdy koszty jego naprawy przekroczyły około 70 proc. wartości auta w dniu wypadku. Szkoda częściowa z kolei to uszkodzenie w stopniu, który nie przekracza wspomnianych wyżej 70 proc. wartości rynkowej pojazdu.

Jeżeli uznana zostanie szkoda całkowita, poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie równe rynkowej wartości pojazdu w stanie z dnia zdarzenia. Później możesz już sam zdecydować, czy samochód przeznaczysz do kasacji czy może będziesz próbował je naprawić za kwotę otrzymaną od ubezpieczyciela.

Rozliczenie szkody częściowej

Jeżeli ubezpieczyciel orzeknie szkodę częściową, będziesz miał do wyboru gotówkowe lub bezgotówkowe rozliczenie naprawy uszkodzonego samochodu. Dla sprecyzowania, wybierasz opcję wyceny szkód przez ubezpieczyciela i bierzesz gotówkę na naprawę, której dokonasz samodzielnie lub odstawiasz samochód do serwisu i rozliczenie pozostawisz firmie ubezpieczeniowej.

Trudno stwierdzić, która opcja jest bardziej korzystna. Istotne jest jednak to, by pochopnie nie podejmować decyzji i przemyśleć aspekt finansowy, tj. zastanowić się, który sposób pozwoli poprawnie zlikwidować szkody w rozsądnej cenie, a także aspekt jakościowy – czyli czy zależy nam na częściach oryginalnych.

Na koniec jeszcze istotna uwaga. Pamiętajcie, że gdy wybierzecie wariant kosztorysowy, to wycena będzie pomniejszona ze względu na amortyzację, czyli stopień zużycia części i wykonana w odniesieniu do cen zamienników. Niestety, ale często oznacza to, że kwota odszkodowania nie pokrywa realnych wydatków na naprawę.