Multistudio Piotr Znamirowski

info@autowraki.pl
Ustrzycka 9a 35-504 Rzeszów woj. podkarpackie
8132822950
reklama

Co zrobić z wrakiem samochodu po wypadku?

Nawet bardzo uszkodzony samochód, z którego już nikt nie skorzysta musi znaleźć dla siebie miejsce. By pozbyć się tego kłopotu trzeba zastanowić się, co zrobić z wrakiem powypadkowego auta. Sposobów jest kilka. Sprawdźmy…

Po poważnych wypadkach, gdy auto zostaje solidnie uszkodzone, przez ubezpieczyciela zostaje uznana z reguły szkoda całkowita. Firmy ubezpieczeniowe bardzo rzadko decydują się na przejęcie auta i wypłacenie odszkodowania w pełnej kwocie, dlatego z reguły kierowca otrzymuje mniejsze odszkodowanie i w prezencie wrak pojazdu.

Czy można sprzedać wrak samochodu?

Tak, lecz wiele zależy tu od tego, czy auto jest jeszcze cokolwiek warte. Ponadto istotna jest tu także cena. Pamiętajmy jednak, że na rynku aktywnie działa wielu handlarzy, którym zależy na skupie aut powypadkowych – choćby z uwagi na niektóre części, które mimo wypadku nadal będą nadawać się do montażu. Nie zaszkodzi więc umieścić w sieci ogłoszenia odnośnie sprzedaży. A nuż ktoś się zgłosi, by kupić nasz wrak.

Uwaga: Przy sprzedaży wraku naszego samochodu bardzo ważne będą nie tyle pieniądze, co poprawne sporządzenie umowy, która powinna zawierać dokładne dane nabywcy. Ponadto nie zapominajmy, że sprzedaż takiego auta należy natychmiast zgłosić w wydziale komunikacji oraz w firmie ubezpieczeniowej.

Czy możesz oddać auto na złom?

Tak, pod warunkiem, że samochód nie posiada żadnej wartości rynkowej lub jeżeli chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Kompletne auta, mimo uszkodzeń, złomowiska przyjmują bezpłatnie. Czasami możemy nawet na tym zarobić – niewiele, ale zawsze. Przy wyborze stacji demontażu pojazdów pamiętajmy jednak, że powinna ona posiadać upoważnienie wojewody do wydawania zaświadczeń odnośnie kasacji pojazdu. Taki dokument będzie potrzebny, by wyrejestrować samochód.

Co jeszcze można zrobić z wrakiem auta?

Pamiętajmy, że prawdopodobnie zarówno osoby prywatne, jak i stacje demontażu pojazdów, będą chciały sprzedać części, których stan będzie pozwalać na ich ponowny montaż w innych samochodach. Dlaczego nie zrobić tego samodzielnie? Nierzadko udaje się dzięki temu zarobić na wraku nieco więcej niż w przypadku sprzedaży całego kompletu.

Nie bójmy się więc pomajsterkować. Rozbierzmy auto na części i skorzystajmy z pomocy znajomego mechanika lub osoby, która zna się na motoryzacji i pomoże wycenić poszczególne podzespoły. Najwygodniej będzie sprzedać te części w Internecie.